Pochatuj sobie ;p

wtorek, 6 września 2011

Królicza para (Ciekawostka)

Kiedy w klatce mamy dwa króliki , nasze pociechy już wtedy nie potrzebują przytulania, ponieważ same się przytulajął oraz myją.Warto pamiętać , że gdy leżą obok siebie są bardzo zmęczeni albo chcą pobyć sam na sam lub po prostu się przytulają. Królik to nie rzecz!

Królicze zmysły cz.3

Wzrok - nasze pociechy mają wspaniały wzrok.Dzięki boczne mu ułożeniu oczu mogą objąć wzrokiem pole widzenia o promieniu 300 stopni. Szyja królika pozwala obejrzeć wszystko do okoła.Oczy mogą poruszać się razem, jak i odzielnie.Co ciekawe , boczne ułorzenie oczu u królika przeszkadza mu widzieć obszar przed samym nosem.

piątek, 2 września 2011

Królicze zmysły cz.2

Węch - węch królika jest niebywale rozwinięty, posiada on aż 100 milionów komórek zapachowych, dzięki czemu jest w stanie wychwycić zapachy, które my nie jesteśmy wstanie wyczuć. Dzięki tak rozwiniętemu węchowi nasza pociecha ma możliwość wąchając bobki innego królika z pewnością rozpoznać płeć. Rozpoznaje granice rewiru, rośliny i meble oznaczone sekretem z gruczołów i ... intruza.

piątek, 24 czerwca 2011

Królicze zmysły cz.1

Słuch - najbardziej charakterystyczną cechą królików są słuchy czyli uszy. Sterczące lub zwieszone, lekko zwężające się u końcach. Uszy królików mogą poruszać się niezależnie od siebie w różnych kierunkach. w ten sposób zwierzątko bada przestrzeń.Dzięki budowie słuchów, królik nie tylko doskonale słyszy, ale także reguluje temperature swojego ciała.                                                                                                          

Królicza mowa

Królik jak każde inne zwierze ma swój język. Kot mruczy, gdy jest szczęśliwy, zaś królik biega w tą i z powrotem po korytarzu i pokoju. Właściciele, którzy nie zajmują się królikiem według jego potrzeb często są trąceni przez niego nosem w rękę bądź nogę, przez co nasz pupil mówi "Poświęć mi trochę czasu!". Właściwi opiekunowie tych zwierzątek doświadczają często, że ich podopieczny liże rzeczy, z którymi właściciel ma częsty kontakt, w ten sposób królik mówi nam, że bardzo nas lubi. Zgrzytanie ząbkami co dla nas wydaje się czymś nieprzyjemnym u królików oznacza, że jest im dobrze i mamy nie przestawać go dopieszczać. Króliki, gdy doświadczają zmian często przestają ruszać noskiem czym daje nam do zrozumienia, że coś tu nie gra. Zwierzątko okazuje nam szacunek stając naprzeciwko nas z otwartymi uszami w naszą stronę. Gdy pupil odwraca się do nas tyłem i kładzie uszy na grzbiecie, oznacza to, że jest na nas zły i mamy się do niego nie odzywać. W takim wypadku powinniśmy dać naszemu łakomczuszkowi przysmak. Na początku może nie dać się przekupić, lecz  po kilku próbach na pewno nam wybaczy pochłaniając przysmak z wielką chęcią.Kidy królik odskakuje od nas, wyciągając przy tym przesadnie tylnie łapy, oznacza to, że chce, byśmy dali mu święty spokój. Zdanie "Nie dziękuje, wolałbym nie" pupil pokazuje nam kręcąc głową i machając uszami. Gdy królik siedzi nerwowo potupując łapami z uszami otwartymi na boki lecz położonymi na grzbiecie, oznacza to,  że się boi. Zwierzątko to jest bardzo ciekawe co pokazuje stając słupka i rozglądając się. Często, gdy coś jemy, królik kładzie przednie łapy na naszych nogach a główkę kieruję w stronę ręki, tym samym pyta nas "Co tam masz? Daj spróbować.". Gdy królik biega wokół nas oznacza to "Zwariowałem na twoim punkcie. Powinniśmy odpowiedzieć mu tym samym. Nasz "taniec" zawsze powinniśmy zakończyć pogłaskaniem towarzysza. Kiedy pupil dotyka nas, a potem odskakuje spoglądając na ciebie, jest to znak, że chce się bawić w berka. Mam nadzieję, że powyższy artykuł pomoże wam zrozumieć swojego puchatego przyjaciela.

Pielęgnacja królików miniaturek krótkowłosych

Króliki krótkowłosewa nie trzeba wyczesywać tak jak angorek, ponieważ mają kótką sierść i wyczesujemy je co kilka dni. Kiey zaczyna się linienie trzeba wyczesywać je co dwa lub trzy dni.PAMIĘTAJ!Niektóre króliki krótkowłose nie lubią albo boją się wyczesywania więc stosujemy powolne przyswajanie się do szczotki. Naszym pociechom trzeba również obcinać pazurki.Najlepsze dla króliczka jest żeby najpierw przyzwyczaić go do obcinania pazurów.Jak mamy to zacząć?Najpier kiedy królik siedzi nam na kolanach powoli bierzemy nożyczki do ręki, a następnie dajemy kóliczkowi do powąchania.Kiedy króliczek się nie będzie bał przystępujemy do dotykania go nożyczkami , oczywiście ,że może zareagować inaczej niż myślimy więc wtedy dajemy mu przuysmak i go wypuszczamy. Kiedy już będzie to dlaniego pestka wtedy próbujemy obciąć pazury.PAMIĘTAJ!Trzeba to zrobić pod opieką dorosłej osoby.Pazury może obciąć tylko dorosła osoba!  

Królicze prośby

Każdy królik ma swoje potrzeby i prosi nas w swoim języku o różne rzeczy. Oto niektóre z nich:

  • Nie bierz mnie na siłę! Ja też potrzebuję swobody
  • Nie oszukuj mnie, że dasz mi przysmak by wywabić mnie z klatki
  • Pozwól mi samemu wybrać gdzie chce mieć swój kącik do sikania
  • Zacznij chociaż próbować mnie zrozumieć czytając następną notkę o języku królików :)

czwartek, 23 czerwca 2011

Żywienie dla wieku

W zależności od wieku, króliki mają różne zapotrzebowanie na poszczególne składniki pokarmowe. W związku z tym należy dostosować żywienie do wieku zwierzątka.

- gdy królik ma 8 tygodni – 8 miesięcy: zapotrzebowanie na kalorie, minerały i białka jest w tym okresie bardzo duże, dlatego pozwalajmy maluchowi jeść tyle, ile potrzebuje. Zwierzę powinno mieć nieograniczony dostęp do siana, granulatu i wody. Gdy skończy 3 miesiące zaczynamy wprowadzać do diety (oczywiście stopniowo) warzywa i zieleninę. Nie podajemy jeszcze dodatkowych przysmaków.

- 8 miesięcy – 1 rok: zwierzątko nadal jest w okresie wzrostu, jednak zapotrzebowanie na kalorie, białko i minerały maleje. Zacznijmy w tym okresie ograniczać królikowi ilość spożywanego granulatu, aby zanadto nie przytył. Zwiększyć za to możemy ilość warzyw i zieleniny. Dozwolone jest wprowadzenie króliczych przysmaków (rodzynki, owoce), ale w małej ilości. Dostęp do wody i siana nadal powinien być nieograniczony.

- króliki dorosłe: jeszcze bardziej ograniczmy ilość granulatu w diecie, przy jednoczesnym zwiększeniu ilości warzyw i zieleniny. W dalszym ciągu nie ograniczamy dostępu do siana i wody, a przysmaki podajemy w małych ilościach (tak samo jak u „młodzieży”). Podstawą diety dorosłego królika powinno być siano i warzywa.

- króliki starsze: stosujemy taką dietę, jak w przypadku zwierząt dorosłych i pilnujemy wagi pupila. Jeśli zanadto tyje lub chudnie, podajemy odpowiednio większą lub mniejszą ilość granulatu.

Zabawki

Królik potrzebuje zabawek do gryzienia.Najlepiej żeby zabawka była twarda i z drewna.Dzięki drewnianym rzeczom królik doskonale ściera sobie zęby.Pamiętajmy też żeby zabawkę wrzucić do klatki,ponieważ gdy nas nie ma nasza posiecha dobrze się bawi.Ostrzeżenie!Królikowi nigdy nie dajemy do zabawy papieru,ponieważ królik może to zjeśc i wtedy zatka się przewód pokarmowy!

Pielęgnacja angorek

Ze względu na ostatnio zadane pytanie w komentarzu postanowiłam napisać notkę o tym jak należy pielęgnować angorki. Otóż miniaturkom długowłosym trzeba poświęcać więcej czasu niż innym rasom. Powodem jest długa sierść, którą trzeba starannie czesać gdyż kołtuny u taj tasy mogą doprowadzić nawet do śmierci króliczka (gdyż królik może je przypadkowo zjadać i przez to zapchać swoje rury oddechowe). Jeżeli królik będzie dobrze oswojony nie powinno być problemu z zachęceniem go do grzecznego siedzenia przy czesaniu, gdyż będzie traktował to jak pieszczoty. Musimy bardzo uważać przy rozczesywaniu kołtunów pod brodą. Królik może być w tedy niespokojny. Nie powinniśmy w takim wypadku być zbyt nachalnym. Powodem takiego zachowania jest to, że króliki mają tam umieszczone swoje gruczoły zapachowe, a dotykanie ich przez ludzi może sprawiać, że nasze zwierzątko będzie wręcz oburzone.
Mam nadzieję, że notka mogła pomóc wielu posiadaczom angor.

Żywienie

Najważniejsze jest żeby królik pił wode i jadł siano, ale do pełnego rozwoju potrzebuje też karmy. w nocy wasza pociecha może was obudzić upominając się o jedzenie lub picie.Pamiętaj! Królik nie może dostać ani zadużo jedzenia ani zamało (wystarczy jedena duża garstka karmy by królik był najedzony).Siano musi być codziennie świeże.Kiedy miska jest pusta trzeba dosypać jedzenie.

Jak śpi wasz królik? (Ciekawostka)

Królik jak większość zwierząt przeważnie śpii w nocy i czasami w dzień.Wasza pociecha nawet podczas snu zachowuje czujność.

środa, 22 czerwca 2011

Wyprowadzanie na dwór

Idealna temperatura dla królika wynosi ok. 20 stopni celcjusza,dlatego to właśnie przy takiej temperaturze powinniśmy wyprowadzać nasze króliki na dwór.

Nasz królik musi być odporny. Więc zanim wyjdzie na podwórko musi przekroczyć wiek 5-ciu miesięcy i być zaszczepionym. Zanim nasz królik wyjdzie na świeże powietrze powinien mieć wcześniej stopniowo podawaną zieleninę w celu uniknienia u niego rozwolnienia gdyż te pupile mają wyjątkowo słaby żołądek. Trawa którą będzie jadł nasz królik nie mogła być psikania chemikariami, bo to może doprowadzić do zatrucia pokarmowego.
Przeglądając fora internetowe znalazłam również pytania dotyczące tego czy nasze pociechy powinny nosić szelki.
Moja odpowiedź brzmi NIE!!! Króliki to nie psy. One muszą mieć swobodę ruchu by móc spokojnie sobie pokicać. Szelki najnormalniej w świecie męczą te zwierzęta i nie powinny nigdy wyjść na rynek.

Oswajanie i odpowiedź

Drogi Gallu Anonimie. Klatka na zdjęciu nie była wybierana na chybił trafił. Ma ona otwierany przód co według mnie jest lepsze, gdyż przy tradycyjnym otworze wkładając (bądź wyjmując) naszego króliczka on sam wierzgając nóżkami może walnąć w coś sprawiając tym samym sobie ból i pewien lęk przed tym wejściem. Dlatego jak najbardziej polecam klatkę z otwieranym przodem.

OSWAJANIE

Oswajania nie możemy rozpocząć od razu po przybyciu naszego króliczka do domu. Powinniśmy odczekać około 1 dnia (chyba że nasz pupilek okaże nam pewność w nowym otoczeniu co zdarza się bardzo rzadko).  Gdy odczekamy już wyznaczony czas możemy przystąpić do oswajania. Zaczynamy od łagodnego wsunięcia ręki na której znajdują się przysmaki do klatki. Gdy nasz pupilek gwałtownie się oddali my też płynnym ruchem powinniśmy oddalić rękę i poczekać aż zwierzątko same podejdzie. Jak to zrobi i zje dany przysmak powinniśmy ponowić próbę. Jak króliczek zacznie podchodzić do nas pewnie powinniśmy powoli wsunąć drugą rękę i zacząć głaskać płynnym ruchem naszego pupila. Wkrótce same zaczną dopominać się o pieszczoty :)

Klatka

Klatka dla królików to najczęściej zadawane pytania na forach od osób które szykują się na przyjęcie królika do swojego domu. U królika miniaturki powinna ona posiadać co najmniej 80 cm szerokości (lepiej żeby miała metr) oraz 50 cm szerokości. Wielkość klatki wynika z zapotrzebowania królika do biegania. Mimo to jednak nie powinniśmy ograniczać się tylko do dużej klatki. Powinniśmy puszczać naszego pupilka po pokoju, a przy temperaturze ok. 20 stopni, gdy nasz pociecha przekroczy już wiek 5-miesięcy powinniśmy również pozwolić naszemu króliczkowi pobiegać po podwórku (więcej na ten temat dowiecie się później). Klatka powinna posiadać miseczkę (nie plastikową), poidełko. Na temat domku są różne opinie. Niektórzy twierdzą, że królik posiadający domek staje się bardziej dziki i strachliwy, lecz inni uważają, że nasz pupilek powinien posiadać swoją "norkę". Dlatego w tym wypadku wybór należy do was. Trzeba pamiętać, że nasz królik nie będzie kręcił się w kołowrotku, ani wspinał po kratkach (jak np.: chomik) dlatego nie kupujcie  klatek wielopiętrowych myśląc, że dzięki temu będzie miał więcej miejsca. Klatka powinna być duża i na tyle wysoka, by nasza miniaturka mogła bez problemu stanąć na tylnich łapach (co odziedziczył po swych przodkach). Jeśli macie jakieś pytania piszcie w komentarzach. Na każde z nich z chęcią odpowiemy.

Hej!

Jesteśmy dwie Weroniki. Będziemy prowadzić tego bloga z wielkim zapałem. Znajdziecie tu ciekawostki o królikach miniaturkach. Jedna z nas ma dwa króliki krótkowłose, a druga dostanie swoją angorę po wakacjach, lecz mimo to wiele wie na ich temat. Mamy nadzieję że zawarte na tym blogu informacje przydadzą wam się w opiece nad waszymi pociechami :)