W zależności od wieku, króliki mają różne zapotrzebowanie na poszczególne składniki pokarmowe. W związku z tym należy dostosować żywienie do wieku zwierzątka.
- gdy królik ma 8 tygodni – 8 miesięcy: zapotrzebowanie na kalorie, minerały i białka jest w tym okresie bardzo duże, dlatego pozwalajmy maluchowi jeść tyle, ile potrzebuje. Zwierzę powinno mieć nieograniczony dostęp do siana, granulatu i wody. Gdy skończy 3 miesiące zaczynamy wprowadzać do diety (oczywiście stopniowo) warzywa i zieleninę. Nie podajemy jeszcze dodatkowych przysmaków.
- 8 miesięcy – 1 rok: zwierzątko nadal jest w okresie wzrostu, jednak zapotrzebowanie na kalorie, białko i minerały maleje. Zacznijmy w tym okresie ograniczać królikowi ilość spożywanego granulatu, aby zanadto nie przytył. Zwiększyć za to możemy ilość warzyw i zieleniny. Dozwolone jest wprowadzenie króliczych przysmaków (rodzynki, owoce), ale w małej ilości. Dostęp do wody i siana nadal powinien być nieograniczony.
- króliki dorosłe: jeszcze bardziej ograniczmy ilość granulatu w diecie, przy jednoczesnym zwiększeniu ilości warzyw i zieleniny. W dalszym ciągu nie ograniczamy dostępu do siana i wody, a przysmaki podajemy w małych ilościach (tak samo jak u „młodzieży”). Podstawą diety dorosłego królika powinno być siano i warzywa.
- króliki starsze: stosujemy taką dietę, jak w przypadku zwierząt dorosłych i pilnujemy wagi pupila. Jeśli zanadto tyje lub chudnie, podajemy odpowiednio większą lub mniejszą ilość granulatu.
Dzięki teraz będę wiedzieć na przyszłość.Julka
OdpowiedzUsuń